Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV324MTX-NOPB
LMV324MTX/NOPB
| Part Number: | LMV324MTX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV324MTX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Low Voltage Amplifier R-R O/P 5.5V 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV324MTX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Low Voltage Amplifier R-R O/P 5.5V 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 410 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 410 µA |
| Output Current | 60 mA |
| Output Current per Channel | 160 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV324MTX/NOPB
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV324MTX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV324MTX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
How many amplifiers are there in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




