Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV324IPWR
LMV324IPWR
| Part Number: | LMV324IPWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV324IPWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 5.5-V, 1-MHz, RRO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV324IPWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 5.5-V, 1-MHz, RRO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 170 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 410 µA |
| Output Current | 160 mA |
| Output Current per Channel | 160 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV324IPWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of LMV324IPWR?
What is the equivalent part to Texas Instruments LMV324IPWR?
What is the power supply voltage range for LMV324IPWR?
What is the operating temperature range of LMV324IPWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









