Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV321M5-NOPB
LMV321M5/NOPB
| Part Number: | LMV321M5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV321M5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Voltage Amplifier R-R O/P 5.5V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV321M5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Voltage Amplifier R-R O/P 5.5V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 250 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 130 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 60 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV321M5/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LMV321M5/NOPB?
What is the maximum operating temperature of Texas Instruments LMV321M5/NOPB?
What is the voltage gain of Texas Instruments LMV321M5/NOPB?
What is the package type of Texas Instruments LMV321M5/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











