Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6714MA-NOPB
LMH6714MA/NOPB
| Part Number: | LMH6714MA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6714MA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Video Operational Amplifier, Single, 400MHZ, SOIC-8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6714MA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Video Operational Amplifier, Single, 400MHZ, SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 400 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 48 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain | 1 dB |
| Gain Bandwidth Product | 400 MHz |
| Input Bias Current | 10 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6.25 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Supply Current | 5.6 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 5.6 mA |
| Output Current | 70 mA |
| Output Current per Channel | 70 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 48 dB |
| Slew Rate | 1800 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMH6714MA/NOPB
| Datasheet | View & Download LMH6714MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6714MA-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMH6714MA-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMH6714MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6714MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6714MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6714MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6714MA-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the category of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




