Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6646MA-NOPB
LMH6646MA/NOPB
| Part Number: | LMH6646MA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6646MA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Channel, 2.7V, 650µA, 55MHz Rail-to-Rail Input and Output Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6646MA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Channel, 2.7V, 650µA, 55MHz Rail-to-Rail Input and Output Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 55 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 55 MHz |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 650 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 22 V/µs |
| Voltage Gain | 85 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMH6646MA/NOPB
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMH6646MA-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6646MA-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the amplifier?
How many channels does the amplifier have?
What is the maximum operating temperature of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





