Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6644MA-NOPB
LMH6644MA/NOPB
| Part Number: | LMH6644MA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6644MA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | AMP RRO 3V 130MHZ QUAD, SMD, SOIC14; Case style: SOIC; Base number: 6644; Pins, No. of: 14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6644MA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AMP RRO 3V 130MHZ QUAD, SMD, SOIC14; Case style: SOIC; Base number: 6644; Pins, No. of: 14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| -3db Bandwidth | 130 MHz |
| Bandwidth | 130 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 130 MHz |
| Input Bias Current | 20 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6.4 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12.8 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 2.7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.7 mA |
| Output Current | 75 mA |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 79 dB |
| Slew Rate | 135 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMH6644MA/NOPB
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMH6644MA-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6644MA-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package style of the product?
How many pins does the product have?
What is the bandwidth of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









