Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6643MA-NOPB
LMH6643MA/NOPB
| Part Number: | LMH6643MA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6643MA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Channel, Low Power, 130MHz, 75mA Rail-to-Rail Output Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6643MA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Channel, Low Power, 130MHz, 75mA Rail-to-Rail Output Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 130 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 130 MHz |
| Input Bias Current | 2.6 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6.4 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 8.5 mA |
| Max Supply Voltage | 12.8 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 2.7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 75 mA |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 79 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 135 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMH6643MA/NOPB
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMH6643MA-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6643MA-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the output current per channel of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







