Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6642MA-NOPB
LMH6642MA/NOPB
| Part Number: | LMH6642MA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6642MA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Channel, Low Power, 130MHz, 75mA Rail-to-Rail Output Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6642MA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Channel, Low Power, 130MHz, 75mA Rail-to-Rail Output Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 130 MHz |
| Bandwidth | 130 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 130 MHz |
| Input Bias Current | 1.6 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6.4 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12.8 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 2.7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 2.7 mA |
| Output Current | 75 mA |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 79 dB |
| Slew Rate | 135 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMH6642MA/NOPB
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMH6642MA-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6642MA-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LMH6642MA/NOPB?
What is the compliance status of LMH6642MA/NOPB?
What is the operating temperature range for LMH6642MA/NOPB?
What is the bandwidth of LMH6642MA/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





