Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6640MF-NOPB
LMH6640MF/NOPB
| Part Number: | LMH6640MF/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6640MF-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | TFT-LCD Single, 16V, ail-to- ail High Output Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH6640MF-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TFT-LCD Single, 16V, ail-to- ail High Output Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 62 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 59 MHz |
| Input Bias Current | 2.6 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Slew Rate | 170 V/µs |
| Voltage Gain | 95 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LMH6640MF/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMH6640MF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMH6640MF-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMH6640MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6640MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6640MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6640MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6640MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMH6640MF-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

