Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH0002TMA-NOPB
LMH0002TMA/NOPB
| Part Number: | LMH0002TMA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH0002TMA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMH0002TMA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 125 mW |
| Max Supply Voltage | 3.465 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Operating Supply Current | 45 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Consumption | 149 W |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 125 mW |
| Max Supply Voltage | 3.465 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Operating Supply Current | 45 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Consumption | 149 W |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMH0002TMA/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the category of the product?
What is the brand of the product?
What is the product's technical specification?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the product's function?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






