Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LME49710NA-NOPB
LME49710NA/NOPB
| Part Number: | LME49710NA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LME49710NA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | High Performance, High Fidelity Audio Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LME49710NA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Performance, High Fidelity Audio Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 55 MHz |
| Input Bias Current | 7 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Load Impedance | 2 kΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 17 V |
| Max Supply Voltage | 34 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 4.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 17 V |
| Output Current | 26 mA |
| Output Current per Channel | 26 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110 dB |
| Quiescent Current | 4.8 mA |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Supply Type | Dual |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LME49710NA/NOPB
| Datasheet | View & Download LME49710NA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LME49710NA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LME49710NA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LME49710NA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LME49710NA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LME49710NA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LME49710NA-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of this product?
What is the physical package of this product?
What is the common mode rejection ratio of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




