Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7211AIM5-NOPB
LMC7211AIM5/NOPB
| Part Number: | LMC7211AIM5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7211AIM5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Low power, high voltage comparator with push-pull output 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7211AIM5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low power, high voltage comparator with push-pull output 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 200.998119 mg |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Current Rating | 30 A |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Input Bias Current | 40 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Input Current | 40 fA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 14 µA |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 14 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 14 µA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current | 30 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Propagation Delay | 4 µs |
| Quiescent Current | 7 µA |
| Response Time | 4 µs |
| Supply Type | Single |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4 µs |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC7211AIM5/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7211AIM5-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the Texas Instruments LMC7211AIM5/NOPB?
What is the package type of the Texas Instruments LMC7211AIM5/NOPB?
What is the operating temperature range of the Texas Instruments LMC7211AIM5/NOPB?
What is the weight of the Texas Instruments LMC7211AIM5/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











