Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7111BIM5
LMC7111BIM5
| Part Number: | LMC7111BIM5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7111BIM5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 11-V, 50-kHz operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7111BIM5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 11-V, 50-kHz operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Gain Bandwidth Product | 50 kHz |
| Input Bias Current | 1 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 900 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 11 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 25 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 25 µA |
| Output Current | 7 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Slew Rate | 0.027 V/µs |
| Voltage Gain | 113.98 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC7111BIM5
| Technical Drawing | View & Download LMC7111BIM5 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7111BIM5 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7111BIM5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC7111BIM5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC7111BIM5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC7111BIM5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7111BIM5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7111BIM5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7111BIM5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7111BIM5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




