Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7101AIM5-NOPB
LMC7101AIM5/NOPB
| Part Number: | LMC7101AIM5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7101AIM5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 15.5-V, 1.1-MHz operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC7101AIM5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 15.5-V, 1.1-MHz operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 1 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 110 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 850 µA |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current | 24 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.1 V/µs |
| Voltage Gain | 110.63 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC7101AIM5/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC7101AIM5-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the input offset voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












