Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6762AIM-NOPB
LMC6762AIM/NOPB
| Part Number: | LMC6762AIM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6762AIM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Micro-Power ail-to- ail Input CMOS Comparator with Push-Pull Output 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6762AIM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Micro-Power ail-to- ail Input CMOS Comparator with Push-Pull Output 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Input Bias Current | 40 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Input Current | 40 fA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 20 µA |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 30 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Propagation Delay | 10 µs |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Response Time | 4 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6762AIM/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6762AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6762AIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6762AIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6762AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6762AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6762AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6762AIM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the type of product?
What is the product name and brand?
What is the package type and dimensions of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







