Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC662AIN
LMC662AIN
| Part Number: | LMC662AIN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC662AIN |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS Dual Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC662AIN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS Dual Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Input Bias Current | 2 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 750 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 1.1 V/µs |
| Voltage Gain | 126.02 dB |
Documentation for Texas Instruments LMC662AIN
| Datasheet | View & Download LMC662AIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC662AIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC662AIN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the LMC662AIN?
What compliance standards or regulations does the LMC662AIN meet?
Are there any alternative products similar to the LMC662AIN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


