Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC660CN
LMC660CN
| Part Number: | LMC660CN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC660CN |
| Qty Available: | |
| Description: | LMC660 CMOS Quad Operational Amplifier | IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC660CN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LMC660 CMOS Quad Operational Amplifier | IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 63 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Input Bias Current | 2 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 2.7 mA |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Slew Rate | 1.1 V/µs |
| Voltage Gain | 126.02 dB |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 19.05 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC660CN
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of the product?
How many amplifiers are there in the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

