Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC660CM
LMC660CM
| Part Number: | LMC660CM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC660CM |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 15.5-V, 1.4-MHz operational amplifier 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC660CM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 15.5-V, 1.4-MHz operational amplifier 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 63 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Input Bias Current | 2 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6.3 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Slew Rate | 1.1 V/µs |
| Voltage Gain | 126.02 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC660CM
| Datasheet | View & Download LMC660CM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC660CM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC660CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC660CM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
How many amplifiers are included in this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



