Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6484IN
LMC6484IN
| Part Number: | LMC6484IN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6484IN |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS Quad Rail to Rail Input and Output Operational Amplifier 14-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6484IN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS Quad Rail to Rail Input and Output Operational Amplifier 14-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 62 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 20 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 110 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2.6 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.6 mA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
Documentation for Texas Instruments LMC6484IN
| Datasheet | View & Download LMC6484IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6484IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6484IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6484IN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

