Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6484IM-NOPB
LMC6484IM/NOPB
| Part Number: | LMC6484IM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6484IM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Precision Amplifier R-R I/O 15.5V 14-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6484IM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Precision Amplifier R-R I/O 15.5V 14-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 20 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 110 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 2.8 mA |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2.6 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.6 mA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage | 15 V |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6484IM/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMC6484IM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6484IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6484IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6484IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6484IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6484IM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LMC6484IM/NOPB?
What is the package type of LMC6484IM/NOPB?
What is the maximum supply voltage for LMC6484IM/NOPB?
What is the common mode rejection ratio of LMC6484IM/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








