Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482IN
LMC6482IN
| Part Number: | LMC6482IN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482IN |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS Dual Rail-to-Rail Input and Output Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482IN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS Dual Rail-to-Rail Input and Output Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 20 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.3 mA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
Documentation for Texas Instruments LMC6482IN
| Datasheet | View & Download LMC6482IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


