Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482IMMX-NOPB
LMC6482IMMX/NOPB
| Part Number: | LMC6482IMMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482IMMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ¡À7.75V/15.5V 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482IMMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ¡À7.75V/15.5V 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 20 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 110 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 825 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.3 mA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6482IMMX/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482IMMX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LMC6482IMMX/NOPB?
What is the type of amplifier and how many channels does it have?
What is the package type and number of pins?
What is the common mode rejection ratio and the gain bandwidth product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







