Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIN-NOPB
LMC6482AIN/NOPB
| Part Number: | LMC6482AIN/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIN-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V 8-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIN-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V 8-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 20 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 110 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.4 mA |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.3 mA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6482AIN/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6482AIN-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIN-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LMC6482AIN/NOPB?
What is the function of the LMC6482AIN/NOPB?
What is the maximum offset voltage of the LMC6482AIN/NOPB?
What is the package type of the LMC6482AIN/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











