Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIMX
LMC6482AIMX
| Part Number: | LMC6482AIMX |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIMX |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIMX Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 20 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 110 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.3 mA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6482AIMX
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6482AIMX Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIMX Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the input/output voltage range of the amplifier?
How many pins does the amplifier have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




