Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIM-NOPB
LMC6482AIM/NOPB
| Part Number: | LMC6482AIM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6482AIM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 4 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.4 mA |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage | 5 V |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 4 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.4 mA |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage | 5 V |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6482AIM/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6482AIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6482AIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6482AIM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the input and output voltage range of the amplifier?
What is the package type of the amplifier?
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the price of the product?
What is the stock availability of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












