Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6464AIM-NOPB
LMC6464AIM/NOPB
| Part Number: | LMC6464AIM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6464AIM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Micropower, ail-to- ail Input and Output CMOS Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6464AIM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Micropower, ail-to- ail Input and Output CMOS Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Terminals | 14 |
| Bandwidth | 50 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 50 kHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 90 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 75 mA |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.028 V/µs |
| Voltage Gain | 129.54 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6464AIM/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6464AIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6464AIM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of product?
How many amplifiers are included in this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






