Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6442IM-NOPB
LMC6442IM/NOPB
| Part Number: | LMC6442IM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6442IM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 11-V, 10-kHz operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6442IM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 11-V, 10-kHz operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 kHz |
| Input Bias Current | 5 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Frequency | 100 Hz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 2.1 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.9 µA |
| Output Current | 2.1 mA |
| Output Current per Channel | 2.1 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 0.0041 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6442IM/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6442IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6442IM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6442IM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6442IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6442IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6442IM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




