Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6084AIM
LMC6084AIM
| Part Number: | LMC6084AIM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6084AIM |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision CMOS Quad Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6084AIM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision CMOS Quad Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.3 MHz |
| Input Bias Current | 10 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 350 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.2 mA |
| Output Current | 34 mA |
| Output Current per Channel | 34 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 122.92 dB |
Documentation for Texas Instruments LMC6084AIM
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6084AIM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6084AIM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the temperature range for this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


