Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6081IN-NOPB
LMC6081IN/NOPB
| Part Number: | LMC6081IN/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6081IN-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision CMOS Single Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6081IN-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision CMOS Single Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 113.398093 g |
| Bandwidth | 1.3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.3 MHz |
| Input Bias Current | 10 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 550 nA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 550 µA |
| Output Current | 34 mA |
| Output Current per Channel | 34 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 66 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 122.92 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6081IN/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6081IN-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6081IN-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






