Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6044IN
LMC6044IN
| Part Number: | LMC6044IN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6044IN |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS Quad Micropower Operational Amplifier 14-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6044IN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS Quad Micropower Operational Amplifier 14-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Gain Bandwidth Product | 100 kHz |
| Input Bias Current | 2 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 7.75 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 10 µA |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 52 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 52 µA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Slew Rate | 0.02 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
Documentation for Texas Instruments LMC6044IN
| Datasheet | View & Download LMC6044IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6044IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6044IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6044IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6044IN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for the Texas Instruments LMC6044IN?
What is the package type of the LMC6044IN?
What is the operating temperature range of the LMC6044IN?
What is the common mode rejection ratio of the LMC6044IN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


