Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6042AIN-NOPB
LMC6042AIN/NOPB
| Part Number: | LMC6042AIN/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6042AIN-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 15.5-V, 100-kHz operational amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMC6042AIN-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 15.5-V, 100-kHz operational amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 68 dB |
| Gain Bandwidth Product | 100 kHz |
| Input Bias Current | 2 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Frequency | 1 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 26 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 26 µA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 68 dB |
| Slew Rate | 0.02 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LMC6042AIN/NOPB
| Datasheet | View & Download LMC6042AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6042AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6042AIN-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMC6042AIN-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMC6042AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6042AIN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMC6042AIN-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the operational amplifier?
How many channels does the operational amplifier have?
What is the maximum operating temperature of the operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




