Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM837M
LM837M
| Part Number: | LM837M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM837M |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Noise Quad Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM837M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Noise Quad Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 25 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 25 MHz |
| Input Bias Current | 1 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 830 mW |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Power Dissipation | 830 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
Documentation for Texas Instruments LM837M
| Datasheet | View & Download LM837M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM837M Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM837M Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM837M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM837M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM837M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM837M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM837M Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of LM837M?
What is the operating temperature range of LM837M?
What is the brand of LM837M?
What is the product category of LM837M?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



