Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM833N
LM833N
| Part Number: | LM833N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM833N |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, AUDIO OP-AMP, 15MHZ, DIP-8; Amplifier Class: -; No. of Channels: 2; Supply Vol |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM833N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, AUDIO OP-AMP, 15MHZ, DIP-8; Amplifier Class: -; No. of Channels: 2; Supply Vol
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 15 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 15 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Load Impedance | 2 kΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 40 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Slew Rate | 7 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
Documentation for Texas Instruments LM833N
| Datasheet | View & Download LM833N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM833N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM833N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM833N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM833N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM833N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM833N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
How many channels does the product have?
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


