Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM8262MM-NOPB
LM8262MM/NOPB
| Part Number: | LM8262MM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM8262MM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual High Output Current Amplifier R-R I/O ¡À11V/22V 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM8262MM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual High Output Current Amplifier R-R I/O ¡À11V/22V 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 21 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 84 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 21 MHz |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 11 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 22 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.15 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 11 V |
| Output Current | 53 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 12 V/µs |
| Voltage Gain | 84 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM8262MM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM8262MM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM8262MM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









