Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM78L05ACMX-NOPB
LM78L05ACMX/NOPB
| Part Number: | LM78L05ACMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM78L05ACMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 30-V, linear voltage regulator 8-SOIC 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM78L05ACMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 30-V, linear voltage regulator 8-SOIC 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 142.994995 mg |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 1.6 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Min Input Voltage | 6.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage | 5 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM78L05ACMX/NOPB
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM78L05ACMX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the LM78L05ACMX/NOPB?
What is the manufacturer of the LM78L05ACMX/NOPB?
What is the maximum output voltage of the LM78L05ACMX/NOPB?
What is the package type of the LM78L05ACMX/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









