Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM75CIMX-5-NOPB
LM75CIMX-5/NOPB
| Part Number: | LM75CIMX-5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM75CIMX-5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Serial Switch/Digital Sensor, 9 Bit(s), 3Cel, Rectangular, 8 Pin, Surface Mount |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM75CIMX-5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Serial Switch/Digital Sensor, 9 Bit(s), 3Cel, Rectangular, 8 Pin, Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resolution | 1 B |
Documentation for Texas Instruments LM75CIMX-5/NOPB
| Datasheet | View & Download LM75CIMX-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75CIMX-5-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
