Sensors > Temperature and Humidity Sensors > LM75CIM-3
LM75CIM-3
| Part Number: | LM75CIM-3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > LM75CIM-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Temp Sensor Digital Serial (2-Wire, I2C) 8-Pin SOIC Tube / SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Sensors > Temperature and Humidity Sensors > LM75CIM-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Temp Sensor Digital Serial (2-Wire, I2C) 8-Pin SOIC Tube / SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 100 µA |
| Output Type | Digital |
| Output Voltage | 400 mV |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resolution | 1.125 B |
Documentation for Texas Instruments LM75CIM-3
| Datasheet | View & Download LM75CIM-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75CIM-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75CIM-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75CIM-3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the temperature sensor?
What is the interface of the temperature sensor?
What is the maximum operating temperature of the temperature sensor?
What is the minimum supply voltage of the temperature sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.