Integrated Circuits (ICs) > LM75AIM-NOPB
LM75AIM/NOPB
| Part Number: | LM75AIM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM75AIM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2C industry standard temperature sensor, I2C/SMBus interface 8-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM75AIM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2C industry standard temperature sensor, I2C/SMBus interface 8-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 280 µA |
| Number of Bits | 9 |
| Operating Supply Current | 280 µA |
| Output Current | 1 µA |
| Output Type | Digital, I2C |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Resolution | 1.125 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM75AIM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM75AIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM75AIM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the interface of the temperature sensor?
What is the part number of the product?
What is the temperature range of the sensor?
How many pins does the sensor have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








