Integrated Circuits (ICs) > LM74CIM-5-NOPB
LM74CIM-5/NOPB
| Part Number: | LM74CIM-5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM74CIM-5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | ±1.25°C Temperature Sensor with SPI Interface 8-SOIC -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM74CIM-5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±1.25°C Temperature Sensor with SPI Interface 8-SOIC -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5 V |
| Number of Bits | 13 |
| Operating Supply Current | 265 µA |
| Output Current | 400 µA |
| Output Type | Digital, SPI |
| Output Voltage | 2.4 V |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 520 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM74CIM-5/NOPB
| Datasheet | View & Download LM74CIM-5-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM74CIM-5-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM74CIM-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM74CIM-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM74CIM-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM74CIM-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM74CIM-5-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM74CIM-5/NOPB?
What is the temperature sensing range of LM74CIM-5/NOPB?
What is the package type of LM74CIM-5/NOPB?
What is the supply voltage range for LM74CIM-5/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






