Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM747J-883
LM747J/883
| Part Number: | LM747J/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM747J-883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Military-grade, dual, 44-V, 1.5-MHz operational amplifier 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM747J-883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military-grade, dual, 44-V, 1.5-MHz operational amplifier 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 22 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 22 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments LM747J/883
| Technical Drawing | View & Download LM747J-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM747J-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM747J-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM747J-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM747J-883 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent of the Texas Instruments LM747J/883?
What is the operating temperature range of the LM747J/883?
How many channels does the LM747J/883 have?
What is the maximum supply voltage for the LM747J/883?
What is the equivalent product to Texas Instruments LM747J/883?
What is the military-grade specification of LM747J/883?
What is the package type of LM747J/883?
What is the common mode rejection ratio of LM747J/883?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


