Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741H-883
LM741H/883
| Part Number: | LM741H/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741H-883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Military-grade, single, 44-V, 1-MHz operational amplifier 8-TO-99 -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741H-883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military-grade, single, 44-V, 1-MHz operational amplifier 8-TO-99 -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 250 kHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Supply Current | 2.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 25 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 250 kHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Supply Current | 2.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 25 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments LM741H/883
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM741H-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM741H-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741H-883 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and temperature range of the product?
What are the key technical specifications of the LM741H/883?
Are there any compliance standards or regulations that the LM741H/883 meets?
What is the product category of LM741H/883?
What are the key features of LM741H/883?
What is the physical package of LM741H/883?
What is the brand of LM741H/883?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




