Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741CN
LM741CN
| Part Number: | LM741CN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741CN |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, Single, 1 MHz, 1, 0.5 V/ s, 10V to 36V, DIP, 8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741CN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, Single, 1 MHz, 1, 0.5 V/ s, 10V to 36V, DIP, 8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 1.7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.7 mA |
| Operating Supply Voltage | 22 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 12.7 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Width | 12.7 mm |
Documentation for Texas Instruments LM741CN
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM741CN?
What is the operating temperature range for LM741CN?
How many amplifiers does LM741CN have?
What is the package type of LM741CN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




