Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741CH
LM741CH
| Part Number: | LM741CH |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741CH |
| Qty Available: | |
| Description: | Military-grade, single, 44-V, 1-MHz operational amplifier 8-TO-99 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM741CH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military-grade, single, 44-V, 1-MHz operational amplifier 8-TO-99 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 80 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Current | 2.8 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 1.7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.7 mA |
| Operating Supply Voltage | 22 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Packaging | Box |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments LM741CH
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM741CH Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM741CH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the voltage range of this operational amplifier?
How many pins does this operational amplifier have?
What is the maximum power dissipation of this operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






