Integrated Circuits (ICs) > LM73CIMK-0-NOPB
LM73CIMK-0/NOPB
| Part Number: | LM73CIMK-0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM73CIMK-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | ±1°C Temperature Sensor with I2C/SMBus Interface 6-SOT-23-THIN -40 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM73CIMK-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±1°C Temperature Sensor with I2C/SMBus Interface 6-SOT-23-THIN -40 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOT |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 320 µA |
| Number of Bits | 14 |
| Operating Supply Current | 320 µA |
| Output Current | 2 µA |
| Output Type | Digital, I2C |
| Output Voltage | 400 mV |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 495 µA |
| Resolution | 1.625 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 870 µm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM73CIMK-0/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73CIMK-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the package type of the product?
What is the interface of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









