Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM73605RNPR
LM73605RNPR
| Part Number: | LM73605RNPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM73605RNPR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.5V to 36V, 5A Synchronous Step-Down Voltage Converter 30-WQFN -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM73605RNPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.5V to 36V, 5A Synchronous Step-Down Voltage Converter 30-WQFN -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 30 |
| Max Duty Cycle | 97.5 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5 A |
| Height | 800 µm |
| Length | 6 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM73605RNPR
| Technical Drawing | View & Download LM73605RNPR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM73605RNPR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM73605RNPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM73605RNPR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the input voltage range of the voltage converter?
What is the product name and brand?
What is the maximum output current of the voltage converter?
What is the package type and dimensions of the voltage converter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

