Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM7301IM-NOPB
LM7301IM/NOPB
| Part Number: | LM7301IM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM7301IM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 30-V, 4-MHz operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM7301IM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 30-V, 4-MHz operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 8 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 11 mA |
| Output Current per Channel | 11.7 mA |
| Power Dissipation | 350 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 87 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.25 V/µs |
| Voltage Gain | 97.03 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM7301IM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM7301IM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM7301IM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM7301IM/NOPB?
What are the technical specifications of LM7301IM/NOPB?
What is the compliance status of LM7301IM/NOPB?
Who are the authorized distributors of LM7301IM/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





