Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM725CN
LM725CN
| Part Number: | LM725CN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM725CN |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 3500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM725CN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 3500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 94 dB |
| Dual Supply Voltage | 18 V |
| Input Bias Current | 125 mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 22 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 113.98 dB |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 129.54 dB |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.27 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM725CN
| Datasheet | View & Download LM725CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM725CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM725CN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage gain of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.