Integrated Circuits (ICs) > LM723J-883
LM723J/883
| Part Number: | LM723J/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM723J-883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Military Grade 150mA Adjustable Output Linear Regulator / LDO 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM723J-883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military Grade 150mA Adjustable Output Linear Regulator / LDO 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Dropout Voltage | 40 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Power Dissipation | 900 mW |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 900 mW |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 7.35 V |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Dropout Voltage | 40 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Power Dissipation | 900 mW |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 900 mW |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 7.35 V |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Dropout Voltage | 40 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Power Dissipation | 900 mW |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 900 mW |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 7.35 V |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments LM723J/883
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM723J/883?
What is the output voltage range of LM723J/883?
What is the maximum output current of LM723J/883?
What is the temperature range for LM723J/883?
What is the equivalent part to Texas Instruments LM723J/883?
What is the maximum operating temperature of LM723J/883?
What is the output voltage range of LM723J/883?
What is the package type of LM723J/883?
What is the equivalent part number for Texas Instruments LM723J/883?
What is the band width of the LM723J/883?
What is the package type of the LM723J/883?
What is the maximum output voltage of the LM723J/883?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


