Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723H
LM723H
| Part Number: | LM723H |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723H |
| Qty Available: | |
| Description: | 150 mA Adjustable Output Linear Regulator / LDO 10-TO-100 -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723H Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
150 mA Adjustable Output Linear Regulator / LDO 10-TO-100 -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-100 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 3 % |
| Dropout Voltage | 40 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 9.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.7 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 7.35 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 8.96 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 8.96 mm |
| Case/Package | TO-100 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 3 % |
| Dropout Voltage | 40 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 9.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.7 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 7.35 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 8.96 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 8.96 mm |
Documentation for Texas Instruments LM723H
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the output current of the LM723H?
What is the input voltage range for the LM723H?
What is the package type of the LM723H?
What is the part number and brand of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the accuracy of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




