Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723CN
LM723CN
| Part Number: | LM723CN |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723CN |
| Qty Available: | |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2 V ~ 37 V 150mA 14-DIP |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723CN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2 V ~ 37 V 150mA 14-DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 90.718474 g |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Reference Voltage | 7.35 V |
| Height | 5.1 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 7.1 mm |
Documentation for STMicroelectronics LM723CN
| Datasheet | View & Download LM723CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the output voltage range of this voltage regulator?
How much current can this voltage regulator handle?
What is the package type of this voltage regulator?
What is the part number for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







